Wraz z wiekiem, tak jak w przypadku ludzi, aktywność psów maleje, a tym samym zmniejsza się ich dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeśli nie zmodyfikujemy codziennej diety starzejącego się psa, zwierzę zacznie szybko przybierać na wadze, co wpłynie na dalsze pogorszenie stanu jego zdrowia. Karma dla psa Senior, przy podobnej objętości do karmy dla psa dorosłego, zawiera zdecydowanie mniej tłuszczu, przez co jest mniej kaloryczna.
Karma mokra czy sucha?
Psy w starszym wieku nie tylko mniej się ruszają, ale stopniowo tracą również apetyt. Do tego dochodzą problemy z zębami i dziąsłami, przez co gryzienie twardych pokarmów staje się dla nich coraz trudniejsze. Dlatego najlepszym wyborem na karmę dla psiego seniora jest wybór karmy mokrej, o atrakcyjnym zapachu i lekkiej, dość luźnej konsystencji. Oczywiście starszemu psu wciąż można podawać karmę suchą. Wcześniej warto ją jednak delikatnie zamoczyć, na przykład w rosole lub mięsnym sosie. Dzięki temu pies chętniej zje granulki i nie będzie miał problemów z ich pogryzieniem oraz przełknięciem. Mokra karma dla psa Senior wydaje się jednak lepszym wyborem. Jest łatwiejsza do strawienia i zwykle ma dużo lepszy skład. W mokrych, zwłaszcza markowych karmach jest więcej mięsa i mniej roślinnych dodatków.
Skład karmy dla psiego seniora
W związku ze spadkiem zapotrzebowania energetycznego zwierząt w starszym wieku, w karmach dla psich seniorów znajduje się mniej tłuszczu i więcej białka. Takie karmy są również wzbogacane dodatkowymi minerałami i witaminami. W składzie najlepszych produktów znajdują się także korzystne dla prawidłowego funkcjonowania psich organizmów kwasy tłuszczowe omega 3. Ich niedobór w codziennej diecie starszego psa może skutkować problemami z pracą nerek, w skrajnym przypadku prowadząc do niewydolności tego narządu. Pełnoporcjowa karma dla psa Senior zawiera wszystko to, czego potrzebuje starzejący się psi organizm. Bazowanie na takiej karmie, pozwoli utrzymać zwierzę w dobrej kondycji przez możliwie długi czas, minimalizując ryzyko chorób i zwyrodnień, chroniąc przed otyłością i osłabieniem.
W odróżnieniu od psów w kwiecie wieku, starzejące się zwierzę potrzebuje jeść częściej, ale w mniejszych porcjach. Codzienna dieta psiego seniora powinna zawierać większą ilość dobrej jakości białka i mniejszą tłuszczu. W karmie dla psów seniorów nie powinno zabraknąć witamin, minerałów i wartościowych kwasów tłuszczowych, które pozwolą utrzymać zwierzę w dobrej kondycji do końca jego dni. Podawany psu pokarm nie powinien być twardy, by zwierzę nie miało problemu z jego pogryzieniem.