Zrównoważona dieta i ćwiczenia fizyczne to dwa podstawowe filary zdrowego stylu życia. Chociaż nie wszystkie diety i sposoby odchudzania są zdrowe i godne polecenia, prawdą jest, że zdrowe życie obejmuje prawidłową dietę i odpowiednią wagę. Dlaczego nie chudniesz, stosując diety? Przedstawiamy możliwe przyczyny.

Brak Ci cierpliwości.

Nawet jeśli waga tego nie pokazuje, możliwe jest, że tracisz na wadze. Z jednej strony, jeśli dobrze się odżywiasz i ćwiczysz, możesz budować mięśnie, spalając jednocześnie tłuszcz. Zmiana ta może nie znajdzie odzwierciedlenia w kilogramach, ale z pewnością odbije się na Twojej sylwetce i zdrowiu. Z drugiej strony, nie wszystkie ciała są takie same i nie reagują w ten sam sposób na bodźce. Dlatego też zawsze warto skonsultować się z dietetykiem (dlatego też oferujemy usługę dietetyka w naszych jadłospisach), ponieważ tylko profesjonalista będzie w stanie stwierdzić, czy odchudzanie jest prawidłowe, w odpowiednim czasie i w zdrowy sposób.

Nie pijesz odpowiedniej ilości wody.

W naszym artykule na temat znaczenia wody wyjaśniliśmy, że należy stale dbać o nawodnienie organizmu. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a słabe nawodnienie wpływa na większość jego mechanizmów. Wśród nich — spalanie tłuszczu. Tak, jeśli nasz organizm jest odwodniony, tłuszcz nie będzie spalany. Dlatego zawsze miej szklankę pod ręką.

Nie odpoczywasz wystarczająco długo.

Odpoczynek jest kolejnym istotnym filarem zdrowego życia. Podczas snu nie jesteśmy świadomi, ale to właśnie w tym czasie nasz organizm naprawia się i przygotowuje do następnego dnia. Jeśli nie wysypiasz się lub nie odpoczywasz odpowiednio, twoje ciało to odczuje, co znajdzie odzwierciedlenie w twojej wadze. Brak wystarczającej ilości snu lub niewłaściwa higiena snu powodują, że organizm przechodzi w tryb "przetrwania". Oznacza to, że spalanie tłuszczu będzie znacznie trudniejsze, a co za tym idzie, trudniej będzie schudnąć.

Przyczyną mogą być leki.

Jest to kolejny powód, dla którego przed przejściem na dietę warto zasięgnąć porady dietetyka. Niektóre tabletki lub leki mogą zakłócać proces odchudzania, co może utrudniać jego przebieg. Leki takie jak antydepresanty, leki na nadciśnienie lub cukrzycę to tylko kilka przykładów leków, które mogą zakłócać przebieg leczenia. Jeśli lekarz przepisał Ci leki z jakiegoś powodu, nie powinieneś przestawać ich przyjmować, ponieważ może to pomóc Ci znaleźć przyczynę problemów z utratą wagi.

Czy jesteś pewien, że odżywiasz się zdrowo?

Może Ci się wydawać, że jesteś na diecie i zdrowo się odżywiasz, ale tak nie jest. Często, z powodu błędnych interpretacji i braku wiedzy, możemy odżywiać się w sposób nie do końca zrównoważony lub popełniać błędy żywieniowe, które mają negatywny wpływ na nasze wyniki. Nasze zdrowe menu w domu to dobry sposób, aby upewnić się, że wszystko, co jesz, zmierza w tym samym kierunku i pomaga Ci osiągnąć Twoje cele.

Zawsze możesz się jeszcze bardziej postarać.

Jeśli chcesz schudnąć, sama dieta może nie wystarczyć. Ćwiczenia fizyczne to kolejny sprzymierzeniec, którym dysponujemy, aby spalić więcej kalorii i zrzucić zbędne kilogramy. Kiedy zaczynamy ćwiczyć, często szybko tracimy na wadze, a po zrzuceniu kilku pierwszych kilogramów, zatrzymujemy się na określonej liczbie. Często dzieje się tak, ponieważ nie popychamy maszyny, pozostajemy przy tym, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, i nie posuwamy się dalej. Należy pamiętać, że w miarę zwiększania intensywności ćwiczeń organizm będzie wymagał coraz większego wysiłku fizycznego. Jeśli przez wiele miesięcy będziesz wykonywać tę samą rutynę, organizm przyzwyczai się do niej i nie będzie potrzebował więcej spalać. Więc wiesz, że idziesz na siłownię, żeby się spocić, a jeśli nie jesteś wystarczająco zmęczony, to dlatego, że zawsze możesz dać z siebie trochę więcej.

Ważne jest dobre oddychanie.

Wysoki poziom stresu powoduje, że nasz organizm spala mniej kalorii, a także sprawia, że nasz mózg wysyła sygnały głodu. Jedną z rzeczy, która ma największy związek ze stresem i niepokojem, jest oddychanie. Głębokie, równomierne oddychanie może złagodzić niepokój, a tym samym ułatwić drogę do utraty wagi.

Alkohol jest Twoim najgorszym wrogiem.

Dlaczego nie mogę schudnąć, stosując dietę? Być może jesteś bardzo świadomy tego, co jesz, jak to przyrządzasz i jaką wartość odżywczą mają wszystkie składniki, ale czy zastanawiasz się nad tym, ile przy okazji wypijasz alkoholu? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z negatywnych właściwości alkoholu, które sprawiają, że przybieramy lub tracimy na wadze. Alkohol to nie tylko puste kalorie, które nie dostarczają nam żadnych wartości odżywczych, ale może też zwiększać apetyt i skłaniać do jedzenia rzeczy, których normalnie byśmy nie zjedli.

Wizyta u specjalisty.

W tym artykule omówiliśmy niektóre z najczęstszych powodów, dla których nie można schudnąć stosując dietę, jednak nie ma uniwersalnej lub w 100% poprawnej odpowiedzi. Istnieją inne możliwe czynniki, których nie omówiliśmy w tym artykule, a które mogą leżeć u podstaw takich sytuacji: zaburzenia równowagi hormonalnej, choroby fizyczne, problemy trawienne. Dlatego jeśli uważasz, że ze względu na styl życia i dietę powinieneś tracić na wadze, a tak się nie dzieje, najlepszą i najbardziej wskazaną rzeczą jest zawsze wizyta u lekarza, aby wykluczyć ewentualne schorzenia leżące u podstaw takiego stanu rzeczy.