Coraz więcej osób boryka się z różnego rodzaju zaburzeniami snu. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – od nieodpowiedniej diety, nadmierną ilość stresu czy poważne schorzenia, które sieją spustoszenie w naszym organizmie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nasz organizm potrafi wysyłać nam sygnały ostrzegawcze, które mają dać nam do zrozumienia, że dzieje się coś niedobrego. Nie są one jednak łatwe do odczytania, a często zwyczajnie bagatelizowane i wyjaśniane czymś zgoła odmiennym. Jednym z zaburzeń snu może być notoryczne budzenie się w nocy – jeżeli więc borykasz się z takim problemem, podpowiemy, co może być jego przyczyną.

Choroby.

Przyczyn nocnego budzenia się może być doprawdy wiele. Uspokajamy jednak, że nie zawsze muszą być związane z chorobą lub innym schorzeniem, nie możemy jednak tego całkowicie wykluczyć. Najczęściej nocne wybudzanie się może być spowodowane zaburzeniami psychicznymi i nadmiernym stresem – wymienić tu możemy depresję, zaburzenia nerwicowe czy lękowe. Jeżeli nocne budzenie się jest spowodowane koniecznością pójścia do toalety, może to sprowadzać się do problemów z prostatą lub nerkami. Również i dieta może wtrącić tu swoje trzy grosze, jak i nawyki żywieniowe – w szczególności nocne podjadanie, lub jedzenie tuż przed snem.

Pozostałe przyczyny.

Prozaiczną przyczyną może być niewygodny materac lub pozycja do spania, którą mimowolnie przyjęliśmy, czy panujące w pokoju warunki – a więc zbyt wysoka, lub zbyt niska temperatura, światło emitowane przez dane urządzenie. Nie bez znaczenia pozostają także nasze codzienne nawyki i stosowane używki, takie jak papierosy czy alkohol. Pamiętajmy jednak, że jeżeli budzenie się w nocy nie jest sporadyczne, lecz powtarzające się – jest to argument do dalszej diagnostyki i wizyty u lekarza.