Rozwój technologiczny przyniósł ze sobą wiele udogodnień i licznych rozwiązań, które ułatwiają nam codzienne życie. Jak to jednak ze wszystkim bywa – również i on niesie ze sobą pewne zagrożenia, w szczególności dla pracowników biurowych lub umysłowych. W większości przypadków – ich praca sprowadza się do nieustannego, trwającego kilka godzin siedzenia. Niestety, człowiek nie jest przystosowany do tego rodzaju trybu życia, przez co wiele osób odczuwa związane z tym konsekwencje – mowa tu o kręgosłupie. Coraz więcej osób, nawet młodych, boryka się z dolegliwościami bólowymi pleców.

Siedzący tryb życia – dlaczego bolą nas plecy?

Mogłoby się wydawać, że skoro pozostajemy w bezruchu, to nie narażamy naszego ciała na żaden wysiłek – skąd więc pojawia się ten ból pleców? Najczęstszą przyczyną jest wzrost napięcia mięśniowo – powięziowego. Skąd więc się to bierze? Przede wszystkim ze względu na nieprawidłową postawę, jak i ogólny brak ruchu. Ponadto, taki tryb życia doprowadzić może nie tylko do dolegliwości związanych z bólem kręgosłupa, lecz nawet ucisku na poszczególne nerwy, co doprowadzić może do o wiele poważniejszych objawów, takie jak regularne bóle głowy czy drętwienie kończyn.

Jak zadbać o swoje plecy?

Ruch to zdrowie i nie jest to jedynie pusty frazes. Jeżeli w naszym codziennym życiu brakuje odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, możemy być pewni, że wszelkie dolegliwości bólowe nie miną, a jedynie się nasilą i pogłębią. Nie oznacza to jednak, że od razu musisz startować w maratonach – dobrym pomysłem będzie uprawianie jogi, jazda na rowerze czy zwyczajne ćwiczenia rozciągające. Istotna jest również nasza postawa, którą przyjmujemy podczas siedzenia – zdecydowanie lepiej unikać jest utrzymywania pozycji leżącej czy pochylonej podczas siedzenia.