Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma problem z chrapaniem. Prawda o tej dolegliwości wychodzi na jaw poprzez osoby trzecie, a więc partnera lub partnerkę, któremu nocne, wydawane przez nas dźwięki nie pozwalają zmrużyć oczu. Jakie więc są powody chrapania i jak można sobie tym poradzić?

Przyczyny chrapania.

Chrapanie jest zaburzeniem oddychania, które w negatywny sposób wpływa na nasz sen. Przyczyn tej dolegliwości może być wiele, a samo chrapanie występuje u znacznej ilości osób – według badań, na to zaburzenie oddychania cierpi co 10 osoba. Przyczyną chrapania jest utrudnienie przepływu powietrza przez gardło, które może być spowodowane przeziębieniem, długotrwałym paleniem papierosów, otyłością, krzywą przegrodą nosową, wadami anatomicznymi oraz pozycją, w jakiej śpimy. Chrapanie samo w sobie nie jest najczęściej objawem choroby, lecz zaburzeniem oddychania podczas snu.

Jak poradzić sobie z chrapaniem?

Pozbycie się problemu związanego z chrapaniem w głównej mierze opiera się na ustaleniu przyczyny, która powoduje, że dotknięci jesteśmy tą dolegliwością. Jeżeli chrapanie pojawiło się nagle, może być to związane z alergią lub niewyleczonymi zatokami oraz katarem. W przypadku, gdy dolegliwość ta towarzyszy nam od dawna, warto w pierwszej kolejności udać się do laryngologa. Istotna jest również pozycja, w której śpimy – mowa tu o spaniu na wznak. Powodem chrapania może być także nieodpowiednia poduszka – zrezygnujemy więc z niej na jedną noc i sprawdźmy, czy problem został rozwiązany.