Zdania wśród dietetyków dotyczących sposobu żywienia u ludzi są niezwykle podzielone – jedni zalecają regularne spożywanie przynajmniej 5 posiłków dziennie, inni zaś przypominają, że jeszcze nie tak dawno temu – z perspektywy ewolucji – nasi przodkowie spożywali pokarm tylko wtedy, gdy mieli taką możliwość. Przeprowadzone liczne badania na grupach wielu osób wykazały, iż zmniejszenie ilości przyjmowanego pożywienia może w znacznym stopniu spowolnić proces starzenia. Podobne badania przeprowadzono również na czworonogach, a ich rezultaty wykazały, że psy, które były rzadziej karmione, zdecydowanie rzadziej zapadały na choroby i schorzenia powiązane z podeszłym wiekiem.

Karmienie psów.

Najważniejszym czynnikiem była ilość przyjmowanego przez psy pokarmu, a nie częstotliwość jego podawania. Psy, które są karmione raz dziennie, najpewniej otrzymują zwyczajnie mniejszą ilość pożywienia niż te, które karmione są porcjami rozdzielonymi na określone pory. Równie istotnym jest fakt, że psy bezpośrednio wywodzą się od wilków, a te zwyczajnie nie mają takich udogodnień – przynajmniej na wolności – by regularnie i systematycznie spożywać posiłki.

Wstępne wyniki badań.

Jak podkreślają jednak sami badacze, powyższe wyniki badań są jedynie wstępną konkluzją – nie potwierdzono więc całkowicie, czy zmniejszenie częstotliwości i ilości podawanego psom pokarmu rzeczywiście zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób i schorzeń związanych ze starzeniem się.