Negatywne skutki spożywania alkoholu są wszystkim dobrze znane, nie brakuje jednak opinii, iż alkohol potrafi także pozytywnie wpływać na nasz organizm. Alkohol to nieodłączny kompan większości spotkań towarzyskich, romantycznych kolacji czy podczas wieczornego relaksu – jak to więc jest z tym alkoholem?

Alkohol sposobem na problemy.

Wiele osób sięga po alkohol, chcąc uciec od codziennych smutków, problemów – będąc pod wpływem, możemy wydawać się być bardziej rozmowni i otwarci. Rzeczywiście, w większości przypadków alkohol poprawia nasze samopoczucie, na innych jednak może działać jak swoisty depresant. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że tego rodzaju radzenie sobie z problemami może być przyczyną rozwinięcia się depresji. Chcąc przez chwilę poczuć się lepiej, tak naprawdę wpadamy w mechanizm błędnego koła – problemy nie znikają, a jedynie na chwilę zostają przyćmione, by następnie powrócić ze zdwojoną siłą.

Alkohol wspomaga sen i ułatwia zasypianie.

Faktem jest, że po spożyciu alkoholu zasypia się zdecydowanie łatwiej. Jeżeli jednak chodzi o jakość snu, ta dramatycznie spada, a sam alkohol może spowodować zaburzenie rytmu naszego snu. Ponadto, nawet jeżeli śpimy, to nasze organy, a w szczególności wątroba, pracują na pełnych obrotach, chcąc pozbyć się z organizmu szkodliwego alkoholu – w takim przypadku, sen po spożyciu alkoholu nie ma nic wspólnego z odpoczynkiem.