Cięte kwiaty do doskonały element aranżacji każdego wnętrza – nie tylko cieszą oko, lecz przede wszystkim nadają pomieszczeniu swoistego powiewu świeżości. Niestety, zazwyczaj nie jest nam dane cieszyć się nimi nazbyt długo. Co więc możemy zrobić, by świeżo ścięte kwiaty przetrwały w wazonie dłużej?

Świeża woda.

Regularna zmiana wody w wazonie jest czymś oczywistym. Przyjmuje się, że woda powinna być wymieniana przynajmniej raz dziennie. Niektórzy zalecają również, by nie była to woda prosto z kranu, lecz ówcześnie przegotowana i schłodzona do niskiej temperatury. Ilość wody w wazonie jest zależna od potrzeb konkretnego gatunku kwiatu – jedne wolą być bardzo zanurzone, innym wystarczy jedynie płytka woda.

Podcinanie łodyg.

Podcinanie łodyg ma na celu sprawienie, by kwiat był w stanie przyjmować o wiele większą ilość wody. By nie uszkodzić reszty powierzchni łodygi, jej podcinanie powinno odbywać się za pomocą ostrego narzędzia. Zdecydowanie lepiej jest unikać domowych nożyczek, które zamiast przeciąć łodygę, zwyczajnie ją zgniotą.