Szczoteczka do zębów należy do najważniejszych przyborów higienicznych. Tradycyjne, manualne modele są tanie, ale nie czyszczą z wystarczającą wydajnością. Tę zapewnią modele elektryczne (w tym soniczne). Co warto wiedzieć na ich temat? Na co zwrócić uwagę przy wyborze szczoteczki elektrycznej? Te kwestie szczegółowo omawiamy w nowym poradniku. 

Zadbaj o higienę jamy ustnej i pozbądź się kamienia nazębnego – wyposaż się w szczoteczkę elektryczną

Najlepsze szczoteczki elektryczne to zaawansowane urządzenia, zapewniające użytkownikom możliwość kompleksowego zadbania o higienę jamy ustnej. W porównaniu ze standardowymi, „analogowymi” szczoteczkami wyróżniają się przede wszystkim precyzją mycia. Usuwają znacznie więcej zabrudzeń, dzięki czemu skutecznie zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, a w konsekwencji kamienia. Szczoteczki elektryczne świetnie czyszczą też przestrzenie międzyzębowe, docierając nawet do trudno dostępnych miejsc, przez co eliminują problem przykrego zapachu z ust oraz chorób dziąseł.

Kolejny argument przemawiający za tym, by wybrać szczoteczki elektryczne to różnorodność trybów pracy. Każdą nowoczesną, dobrą szczoteczkę wyposażono w różne programy. To umożliwia dopasowanie specyfiki jej pracy do własnych potrzeb oraz stanu zdrowia. Ten aspekt jest bardzo ważny nie tylko na co dzień, ale także podczas rekonwalescencja po zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej i szczękowej.

Pod tym względem dobrze wypadają szczoteczki Oral-B z serii IO, które swoim użytkownikom oferują nawet pięć inteligentnych trybów: Daily Clean, Sensitive, Gum Care, Deep Clean i Extra Sensitive. Bez względu na nadwrażliwość dziąseł lub inne schorzenia, na pewno dobierzemy program dopasowany do swoich potrzeb.

Najlepsza szczoteczka elektryczna – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę, kupując szczoteczki soniczne?

To, że dobra elektryczna szczoteczka do zębów czyści lepiej niż zwykłe szczoteczki manualne, nie oznacza, że każde urządzenie z ruchomą główką zapewni utrzymanie higieny jamy ustnej na wysokim poziomie. By mieć pewność, że mycie zębów rzeczywiście będzie wydajniejsze i dokładniejsze, przed wyborem konkretnego modelu należy zapoznać się z jego specyfikacją. Największe znaczenie dla działania szczoteczki mają:

  • efektywność podawaną jako liczba obrotów na minutę. Im wyższy jest ten parametr, tym lepiej szczoteczka będzie usuwać płytkę nazębną. Najlepsze szczoteczki – np. Oral-B IO – oferują prędkość na poziomie ponad 8 tys. obrotów;
  • czas pracy na jednym ładowaniu: od tego aspektu w dużej mierze uzależniony jest komfort użytkowania szczoteczki. Optymalnym rozwiązaniem będzie wybór modelu wymagającego ładowania co ok. dwa tygodnie;
  • wygodny uchwyt: rączka szczoteczki powinna być zaprojektowana w ergonomiczny sposób. Nie bez znaczenia jest też sposób działania przycisku on/off. Powinien on wciskać się z delikatnym oporem – tak, aby zapobiec przypadkowemu wyłączeniu urządzenia podczas mycia zębów;
  • czujnik siły nacisku: zapobiega przypadkowemu uszkodzeniu dziąseł i szkliwa, dostępny w bardziej zaawansowanych modelach.

Szczoteczka soniczna – skuteczne usuwanie płytki nazębnej i pewność precyzji mycia zębów

Specyficznym typem szczoteczek elektrycznych są szczoteczki soniczne. Od rozwiązań takich jak modele manualne lub rotacyjna szczoteczka elektryczna odróżnia je sposób działania. Silnik tego typu urządzeń wprawia je w ruch wibracyjny, w związku z czym wymagają dodatkowego, wymiatającego ruchu ręki. Ta drobna niedogodność jest jednak rekompensowana przez wyższą skuteczność szczoteczek sonicznych. Dzięki wibracjom wydajniej pienią one pastę do zębów, co przekłada się na dokładniejsze mycie i lepsze rozpuszczanie osadów nazębnych.

Na tym jednak zalety modeli sonicznych wcale się nie kończą. Wykazują one większą delikatność, przez co są rekomendowane osobom zmagającym się z zapaleniem dziąseł i innymi chorobami przyzębia. Delikatność to wynik nie tylko innego sposobu działania, ale też użycia odmiennego niż w standardowych modelach włosia. W szczoteczkach sonicznych znajdziemy miękkie, silikonowe włosie, które dokładnie usuwa resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, nie podrażniając przy tym błon śluzowych.

Szczoteczka elektryczna – jak wybrać? Czy tania szczoteczka soniczna to dobry wybór?

Naturalnym jest, że wielu klientów przy wyborze szczoteczki do zębów szczególną uwagę zwraca na cenę. Na rynku dostępnych jest wiele modeli – zarówno standardowych elektrycznych, jak i sonicznych – których cena okazuje się bardzo niska. Czy jednak warto zdecydować się na szczoteczkę soniczną z niższej półki? To zależy. Niekiedy możliwe jest kupienie urządzenia o dobrych parametrach, którego zakup nie wydrenuje naszego portfela. Częściej jednak takie szczoteczki pozostawiają wiele do życzenia – zarówno pod względem trwałości, jak i komfortu oraz wydajności. By mieć pewność co do bezproblemowej eksploatacji, należy przygotować się na wydatek rzędu co najmniej 200 złotych.

Ranking szczoteczek elektrycznych. Która elektryczna szczoteczka soniczna będzie najlepsza?

Ważną wskazówką, którą można kierować się przy wyborze szczoteczki elektrycznej jest marka. Godni polecenia producenci to np. Oral-B. Produkty tej firmy od lat są polecane przez specjalistów, a liczne wprowadzane przez nią innowacje wyznaczają nowe kierunki dla całej branży. By dobrze zorientować się w aktualnej ofercie dostępnej na rynku warto skorzystać też z dostępnych w sieci rankingów. Poza tym cennym źródłem wiedzy mogą okazać opinie innych użytkowników tego typu sprzętu oraz rekomendacje lekarzy stomatologów lub higienistów.