Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, nie tylko w celu zachowania olśniewającego uśmiechu, lecz także by uniknąć w przyszłości wielu problemów zdrowotnych. Kamień nazębny jest problemem, który dotyka wielu osób. Na szczęście zabieg jego usuwania jest całkowicie bezpieczny i stosunkowo niedrogi. Z kamieniem nazębnym można także spróbować poradzić sobie w warunkach domowych.

Skąd bierze się kamień nazębny?

Kamień nazębny to nic innego, jak nagromadzone resztki pokarmu czy bakterii, które naturalnie występują w naszej jamie ustnej. Jeżeli dbamy o higienę jamy ustnej, a więc regularnie i dostatecznie szczotkujemy nasze zęby, taki kamień jest bez większego problemu usuwany. Problem może zrodzić się w momencie, gdy zwyczajnie zaniedbamy higienę naszej jamy ustnej. Z całą pewnością wiele osób, zwłaszcza w dzieciństwie, miało epizod buntu i niezbyt chętnie podchodziło do czynności mycia zębów. Tak pozostawiony kamień nazębny jest już niestety niemożliwy do usunięcia przez zwyczajne szczotkowanie.

Metody na pozbycie się kamienia nazębnego.

Najskuteczniejszą i najprostszą metodą pozbycia się kamienia nazębnego, jest poddanie się zabiegowi jego usunięcia w gabinecie stomatologicznym. Koszt takiego zabiegu najczęściej wynosi kilkaset złotych, a efekty są zauważalne natychmiast. Jeżeli nie jesteśmy w stanie pokryć takiego wydatku, lub zwyczajnie obawiamy się dentysty – możemy poratować się niektórymi, domowymi metodami. Chcąc pozbyć się kamienia nazębnego, zęby można szczotkować roztworem z sody oczyszczonej. Tego rodzaju metody nie dają jednak takich efektów, jakie widoczne są po zabiegu w gabinecie.