Sezon na kleszcze w pełni, dlatego warto ponownie wspomnieć o tym, jak bardzo niebezpieczne są to istoty i dlaczego należy się przed nimi bronić. Kleszcze są stosunkowo często nosicielami wielu poważnych chorób, spośród których najczęściej wymienia się przede wszystkim boleriozę. Na te choroby narażeni jesteśmy zarówno my, jak i nasi czworonożni przyjaciele. Jak więc odpowiedniego zabezpieczyć naszego psa?

Obroże i krople przeciw kleszczom.

W niemal każdym, większym sklepie możemy trafić na pozycję z artykułami dla naszych zwierząt, wśród których znajdziemy między innymi specjalne obroże przeciw kleszczom, czy też krople lub spraye. Skuteczność tych produktów jest przez wiele osób poddawana licznym wątpliwościom, przede wszystkim ze względu na stosunkowo krótki czas ochrony, jak i rzeczywiste właściwości odstraszające kleszcze.

Tabletki przeciw kleszczom.

Wymienione wyżej produkty mają za zadanie odstraszyć kleszcze, a więc także zapobiec ich ukąszeniu. Zupełnie odmienne działanie wykazują specjalne tabletki dostępne u weterynarzy, które sprawiają, że przyczepiony do ciała kleszcz wskutek zawartych substancji zostaje najpierw sparaliżowany, a następnie umiera i odczepia się od ciała. Przeciwnicy tej formy ochrony przeciw kleszczom twierdzą, że o ile chroni ona przed kleszczami, tak wciąż istnieje ryzyko zarażenia chorobą odkleszczową.