Smartfon, komputer, czy telewizor – są to urządzenia, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Niejednokrotnie się zdarza, że jesteśmy wręcz przykuci do ich ekranów, co często ma związek z wykonywaną pracą. Natomiast, nawet po jej zakończeniu, zamiast odłożyć laptopa czy smartfona na bok, wykorzystujemy je nie tylko jako narzędzie pracy, lecz także jako sposób na relaks i rozrywkę po całym dniu. Należy jednak wiedzieć, że wszystkie te urządzenia generują tak zwane niebieskie światło, które nie ma najlepszego wpływu na nasz organizm.

Problemy ze snem.

Niebieskie światło może w znaczącym stopniu pogorszyć naszą jakość snu – jeżeli borykamy się z problemami ze snem, a w nawyku mamy przeglądanie mediów społecznościowych czy oglądanie ulubionego serialu na krótko przed zaplanowanym spoczynkiem, możemy być pewni, że jedno jest zależne od drugiego. Wynika to z faktu, że niebieskie światło w bezpośredni sposób zaburza melatoninę, która wytwarzana jest przez nasz organizm, a która zapewnia nam zdrowy i prawidłowy sen.

Wzrok.

Wpływ niebieskiego światła na nasz wzrok jest dosyć kontrowersyjnym tematem, a wielu specjalistów posiada zwyczajnie podzielone zdanie w tej kwestii. Niektóre badania potwierdzają jednak, że niebieskie światło generowane przez ekran smartfona, telewizora czy laptopa może mieć negatywny wpływ na nasz wzrok – w szczególności, jeżeli jesteśmy wzrok narażony jest na nadmierną ekspozycję światła od wielu urządzeń. Do częstych problemów, które spowodowane są przez niebieskie światło, możemy zaliczyć zmęczenie oczu, łzawienie czy pogorszenie – a czasami, nawet chwilowe pogorszenie wzroku.