Sen jest jednym z najbardziej podstawowych potrzeb fizjologicznych, jakie odczuwać może człowiek. Stawiany jest więc na równi z jedzeniem czy piciem – bez żadnego z wymienionych nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować. Sen wpływa na wiele aspektów naszego życia, oraz zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Zdrowy sen przekłada się na dobre zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. O ile większości osób zdarzyć się mogła nieprzespana noc lub problemy z zaśnięciem, tak długotrwałe problemy ze snem mogą być dramatyczne w skutkach.

Sen – za co odpowiada?

Sen w pierwszej kolejności wpływa na regenerację naszego ciała i umysłu, co pozwala nam kolejnego dnia pozostawać skupionym i pełnym energii. Sen ma również ogromny wpływ na naszą gospodarkę hormonalną czy regulacje metabolizmu. Problemy ze snem przekładać się mogą na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne – możemy mieć pewne trudności ze skupieniem, zapamiętywaniem informacji i ich przetwarzaniem, czy także odczuwać negatywne emocje. Niestety, brak odpowiedniej ilości snu sprzyja również powstawaniu poważnych chorób, takich jak nadciśnienie, cukrzyca czy otyłość. Jeżeli borykamy się z problemami związanymi ze snem, możemy także zauważyć, że nasz organizm zwyczajnie łatwiej łapie różnego rodzaju infekcje. Brak snu, lub jego nieodpowiednia ilość, może także nasilać objawy już istniejącej choroby, takiej jak depresja, nerwica, czy zaburzenia lękowe.

Jak unormować nasz sen?

By poradzić sobie z problemami związanymi z bezsennością lub nieodpowiednią ilością snu, konieczne jest ustalenie źródła problemu. Zdarza się, że winnym jest stres, który odczuwamy za dnia. Istotne są również nasze nawyki żywieniowe, jak i rutyna, której oddajemy się przed snem – korzystanie ze smartfona, oglądanie filmów na telewizorze to coś, czego zdecydowanie unikać na krótko przed zaśnięciem. W przypadku niewielkich problemów ze snem, możemy doraźnie ratować się ziołowymi preparatami na sen – jeżeli jednak jest to o wiele poważniejszy i złożony problem, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza.