Coraz to większa ilość osób boryka się z różnymi zaburzeniami snu. Bezsenność, ciągłe uczucie zmęczenia czy problemy z zasypianiem, przez które odczuwamy swoisty niedobór snu – wszystko to przekłada się na nasze zdrowie fizyczne, a także psychiczne. Przyczyn problemów ze snem może być ogromna ilość, często jednak głównym winowajcą jest przewlekły stres, jakiego doświadczamy w pracy czy w życiu codziennym. Czy istnieją więc sposoby, dzięki którym moglibyśmy wpłynąć w pozytywny sposób na nasz sen?

Sen a nawyki żywieniowe.

Nie bez powodu mówi się, by unikać jedzenie ciężkostrawnych pokarmów późnym wieczorem. Nocą nasz metabolizm znacząco zwalnia, a my – nawet jeżeli śpimy – to wcale się nie wysypiamy, gdyż w tym czasie organizm pracuje na podwójnych obrotach, by strawić przyjęty pokarm.

Wyrób sobie nawyki.

Wyrobienie w sobie nawyków i wprowadzenie do codziennego życia swego rodzaju rutyny, może nam pomóc w poprawię snu. Powinniśmy kłaść się o wcześniej ustalonych porach – pamiętajmy również o tym, by na minimum godzinę przed spoczynkiem zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych, takich jak smartfon, laptop czy telewizor. Wynika to z faktu, że generowane przez urządzenia niebieskie, nienaturalne światło potrafi zaburzyć jakość snu. Zdecydowanie lepiej jest poświęcić ten czas na przeczytanie książki czy posłuchanie audiobooka.

Wprowadź do swojego życia treningi i ćwiczenia.

Ćwiczenia tuż przed zapadnięciem w sen mogą w znaczącym stopniu wpłynąć na to, że jego jakość zauważalnie się poprawi. Oczywiście, unikajmy wyczerpujących treningów – podczas wysiłku nasz organizm zaczyna wytwarzać adrenalinę, która pobudza do działania, a nie do snu. Jednak proste i rozluźniające ćwiczenia, takie jak yoga, potrafią zdziałać cuda.