Podobnie jak w przypadku ludzi, tak i u zwierząt część szczepień jest zwyczajnie obowiązkowa, a właściciele zwierząt są prawnie zobowiązani do ich wykonania. Nie powinno to dziwić, zwłaszcza jeżeli przyjrzymy się jednej z najstraszniejszych chorób, które towarzyszą nam od zarania dziejów – mowa więc o wściekliźnie.

Koty i psy a wścieklizna.

Obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie prowadzono już w okolicach lat 50 ubiegłego wieku, co pozwoliło w znaczącym stopniu zredukować ilość przypadków występowania tej choroby na terenie naszego kraju. Podobny obowiązek nie widnieje jednak na właścicielach kotów, choć w przypadku tych wychodzących, szczepienia są nie tylko zalecane, lecz wręcz konieczne. Wydaje się to być całkowicie zrozumiałe, tym bardziej że wirus wścieklizny cechuje się niemal 100% śmiertelnością, także u ludzi, a dotychczas nie opracowano żadnej, skutecznej metody leczenia, oprócz zwyczajnego zapobiegania.

Jak często należy szczepić zwierzęta i jak długo działa szczepionka?

Właściciele psów są prawnie zobowiązani corocznie poddawać swojego czworonoga szczepieniu przeciwko wściekliźnie. W zależności od rodzaju podanej szczepionki przyjmuje się, że okres ochronny wynosi około 2 lat od czasu podania preparatu.

Dlaczego warto zaszczepić również kota?

Przede wszystkim – dla jego, jak i własnego bezpieczeństwa. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na wściekliznę corocznie umiera około 55 tysięcy ludzi, głównie w regionie Azji i Afryki. Ponadto, tego rodzaju szczepienia są konieczne, jeżeli zamierzamy z pupilem wybrać się za granicę, co tyczy się zarówno psów, jak i kotów.